Причини появи бородавок на тілі
Причиною появи бородавок є вірус папіломи людини (ВПЛ) і найчастіше такі утворення не становлять серйозної небезпеки для здоров’я. Вірусні бородавки – це дуже поширене доброякісне утворення шкіри. У цій статті ми розглянемо причини появи бородавок, як визначити, чи небезпечні вони та коли варто звернутися до лікаря.
Симптоми бородавок
В цілому всі бородавки мають тверду ороговілу поверхню, а також маленькі червоні або чорні крапки (капіляри). Однак, симптоми бородавок можуть відрізнятися в залежності від того, який різновид новоутворення з’явився на шкірному покриві.
Найчастіше бородавки зустрічаються:
◼ у дітей шкільного віку, проте утворення може з’являтися й у більш пізні роки життя;
◼ у людей з дерматитом, спричиненим дефектом шкірного бар’єру;
◼ у людей із лікарською імуносупресією (наприклад, при тривалому застосуванні азатіоприну або циклоспорину, а також за наявності вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).
Нижче ми розглянемо найпоширеніші види бородавок, які з’являються на шкірі як у дітей, так і у дорослих.
Різновиди бородавок
Існує кілька найпоширеніших видів бородавок, кожна з яких має відмінні риси.
◼ Звичайна бородавка. Папула (вузлик), що зовні нагадує цвітну капусту розміром від 1 мм до 1 см і більше. Звичайні бородавки можуть бути як поодинокими утвореннями, так і мати множинний характер. Має шорстку, папіломатозну та гіперкератотичну поверхню. Найчастіше зустрічається на тильній стороні пальців рук та ніг, навколо нігтьових пластин, а також на колінах.
◼ Плоска бородавка. Найчастіше це множинні плоскі папули-вузлики з плоскою вершиною. Мають тілесний колір і зазвичай з’являються на гомілках, руках та обличчі. Вірус часто поширюється при голінні внаслідок чого і з’являються численні утворення.
◼ Ниткоподібна (пальцеподібна) бородавка. Скупчення тонких гілок, що виходять із вузької основи. Найчастіше локалізується на обличчі.
◼ Підошовна бородавка. Такі бородавки розташовуються на стопах, оточені жовтими гіперкератотичними мозолями та мають властивість рости всередину. Утворення приносять болючі відчуття при прямому або бічному натисканні.
◼ Бородавка м’ясника. Зовні нагадує звичайну бородавку та має множинний характер. Свою назву отримала через те, що найчастіше з’являється на руках у м’ясників та інших людей, діяльність яких пов’язана з постійним впливом холодного та вологого середовища.
◼ Бородавчаста епідермодисплазія. Рідкісне аутосомно-рецесивне захворювання, яке проявляється на шкірному покриві у вигляді бородавчастих висипань, що мають схильність до злоякісних трансформацій. Однак незважаючи на те, що захворювання вражає часто великі ділянки шкіри, болючі відчуття у пацієнтів відсутні.
Як відрізнити бородавку від родимки
Зазвичай можна відрізнити бородавку від родимки самостійно та в домашніх умовах. Доброякісні утворення шкіри хоч і мають багато спільних рис, все ж таки істотно відрізняються один від одного.
Бородавки зазвичай жорсткі через те, що вкриті шаром рогової маси. Також при натисканні на таке утворення людина найчастіше відчуває больові відчуття різної інтенсивності. Родимки ж навпаки мають гладку і м’яку поверхню і не приносять жодних больових відчуттів.
Колір бородавки здебільшого близький до кольору шкіри з невеликим додаванням жовтого або рожевого відтінку. Родимки частіше мають темніший колір – від тілесного до практично чорного.
Чи небезпечні бородавки
У більшості випадків бородавки безпечні й викликають виключно естетичний дискомфорт. Однак варто зазначити, що в окремих випадках новоутворення на шкірі можуть бути не цілком доброякісними та здатні становити певну небезпеку.
Як можуть нашкодити бородавки
Наявність бородавок на тілі може становити такі ризики:
◼ насамперед важливо пам’ятати, що бородавки заразні. Оскільки бородавки з’являються через вірус папіломи людини, то передається вона досить просто – через ділянки шкіри на яких є розсічення, тріщини та запалення;
◼ бородавки, розташовані біля нігтьової пластини, здатні викликати руйнування нігтів;
◼ підошовні бородавки ускладнюють ходьбу та заняття спортом, приносячи неприємні больові відчуття не тільки в стопі, але також у коліні або стегні;
◼ при бородавчастій епідермодисплазії специфічні типи ВПЛ здатні викликати шкірні плоскоклітинні карциноми.
Коли слід звернутися до лікаря
Виходячи з небезпек, описаних вище, багато людей замислюються про запис на консультацію до дерматолога з метою позбутися бородавок. Варто зазначити, що у багатьох випадках утворення проходять самі собою, особливо у дитячому чи підлітковому віці.
Проте є й ситуації, коли візит до лікаря не варто відкладати. Записати в клініку необхідно якщо:
◼ у людини спостерігається імуносупресія – пригнічення імунітету з якоїсь причини;
◼ помітні ускладнення у вигляді больових відчуттів, приєднання інфекції та травматизації утворення;
◼ існують косметологічні показання для видалення бородавки (наприклад, естетичний дискомфорт або ризик травмування).
Про те, у яких ситуаціях необхідно записатися на консультацію до дерматолога чи косметолога, ми докладно розповіли у нашому відео.
Лікування бородавок
Діагностика бородавок та їх лікування проводиться у косметологічних клініках та лікарнях дерматологом. Перш ніж займатися видаленням утворень, необхідно здати аналізи, щоб визначити яким типом вірусу заражена людина, яке вірусне навантаження та інтеграція вірусу в геном.
Як запобігти появі бородавок
На цей час вилікувати папіломавірус (ВПЛ) повністю не можливо і пацієнтам пропонується комплекс дій, які знижують ризик появи нових утворень. Насамперед це стимулювання роботи імунної системи та запобігання навантаженню на неї. Людям з діагностованим ВПЛ потрібно всіма способами уникати перенавантажень, сильного стресу, авітамінозу та переохолодження. Також у деяких випадках ефективність показує застосування ретиноїдів (бета-каротину та вітаміну А), вітаміну С та різних мікроелементів, таких як фолати. Схему лікування та догляду за собою для кожного окремого пацієнта лікар визначає після індивідуальної зустрічі та аналізу всіх наявних даних.
Також існує вакцина, що захищає організм людини від чотирьох видів ВПЛ. Вакцинація дівчаток та жінок здійснює у віці 9-45 років, а хлопчиків та чоловіків з 9 до 26 років.
Як видалити бородавки
Зміцнивши організм зсередини, можна приступати до видалення бородавок, якщо є така потреба. Чим прибрати бородавки в сучасній косметологічній клініці:
◼ Радіохвильовий метод видалення. Метод застосовується для лікування великих та резистентних бородавок. Для видалення використовується місцева анестезія, під якою наріст зрізається, а основа випалюється. Рана, що утворилася, гоїтися 2 тижні та більше (залежно від розміру і локалізації) і на місці видалення найчастіше залишається шрам.
◼ Кріотерапія. Доброякісні утворення шкіри можуть також видалятися за допомогою заморожування рідким азотом. Процедура проводяться з інтервалом у 2-3 тижні, щоб досягти результату відшарування поверхневих шарів шкіри. Метод видалення не є ідеальним, тому що призводить до утворення пухирів, які тримаються від кількох днів до кількох тижнів.
◼ Видалення лазером. Метод видалення бородавок, який використовується у деяких ситуаціях. Для проведення процедури необхідно використовувати місцеву анестезію, а сліди на шкірі гояться досить довго. Тому лазерне видалення бородавок не вважається оптимальним і застосовується рідше описаних вище методик.
◼ Місцеве лікування. Цей спосіб передбачає використання різних мазей, паст і пластирів у складі яких є саліцилова кислота, підофілін або аналогічні сполуки, які видаляють клітини з поверхні шкіри.
Дізнатися більше про те, як різні новоутворення видаляються в нашій клініці ви можете у короткому та змістовному відео.
Щоб отримати вичерпну індивідуальну консультацію, необхідно записатись на прийом до центру естетичної медицини Esteva Clinic. Наші фахівці дадуть відповіді на всі питання, що вас цікавлять, і допоможуть визначити схему лікування новоутворень шкіри.
Видалення папілом і бородавок
Назва процедури | Ціна, грн |
---|---|
Консультація з дерматоскопією в день видалення новоутворень | 300 |
Консультація з дерматоскопією без процедури видалення новоутворень | 590 |
Контроль після видалення з 30 по 45 день | Безкоштовно |
Видалення папіломи / бородавки 1шт (до 0,5 см) | 450 |
Видалення папіломи / бородавки 1шт (0,5 - 1 см) | 550 |
Видалення папіломи / бородавки 1шт (1 - 2 см) | 650 |
Пакет №1 (від 10 до 20 новоутворень) | 2390 |
Пакет №2 (від 21 до 30 новоутворень) | 2900 |
Пакет №3 (від 31 до 50 новоутворень) | 3500 |
Гістологічне дослідження 1шт (обов’язкове для: травмованих новоутворень, родимок, невусів, поліпів) | 890 |
Знеболювання (1 - 10 шт) | 300 |
Знеболювання Пакет №1 (11 - 20 шт) | 490 |
Знеболювання Пакет №2 (21 - 30 шт) | 690 |
Знеболювання Пакет №3 (31 - 50 шт) | 990 |