Як визначити доброякісна або злоякісна родимка

Часто стикаючись з новоутворенням на шкірі виникає питання, як відрізнити доброякісну родимку від злоякісної. Невуси на тілі є звичайним явищем і в більшості випадків безпечні. Однак іноді зміни в їхньому кольорі, розмірі, формі або текстурі можуть бути сигналом небезпечних захворювань, таких як меланома. Знання ключових ознак злоякісних утворень шкіри та своєчасне звернення по медичну допомогу можуть значно підвищити шанси на успішне лікування.

Родинки доброякісні та злоякісні мають відмінності, які важливо вміти розпізнавати. У цій статті ми докладно розповімо, як самостійно стежити за станом родимок на тілі та як часто варто ходити на консультацію до дерматолога.

Як відрізнити доброякісну родимку від злоякісної

Самодіагностика родимок на тілі – це однозначно корисна навичка, особливо це стосується власників світлої шкіри з великою кількістю невусів. Постійна перевірка стану шкіри може допомогти виявити проблему на ранньому етапі, що в рази підвищує шанс на швидке та ефективне лікування.

Однак відзначимо, що самодіагностика – це не єдиний інструмент контролю родимок. Важливо регулярно відвідувати дерматолога, послуги яких пропонують різні клініки в Україні. Вибираючи місце для запису, шукайте тільки клініку з гарною репутацією, ліцензією та позитивними відгуками клієнтів. Саме такою клінікою є Esteva Clinic – ми успішно допомагаємо нашим пацієнтам бути здоровими, красивими та щасливими з 2015 року!

Ознаки злоякісної родимки

Під впливом різних факторів звичайна та безпечна родимка може перетворитися на злоякісну. Тому важливо знати, як відрізнити доброякісну родимку від злоякісної та вчасно реагувати на перші тривожні симптоми.

Причини, за якими доброякісні родимки можуть трансформуватися в злоякісні, можуть бути різними. Основний фактор ризику – це вплив агресивного ультрафіолетового випромінювання. Тривале перебування на сонці без використання засобів з SPF або відвідування соляріїв може пошкодити клітини шкіри , спровокувавши мутації, які призводять до розвитку меланоми.

Травми родимок, наприклад, постійне тертя одягу, порізи або подряпини, також можуть стати тригером для змін. Крім того, гормональні зміни (вагітність, підлітковий період або менопауза) здатні стимулювати активне зростання клітин. Немаловажну роль відіграє спадковість: якщо у близьких родичів були випадки меланоми або інших видів раку шкіри, варто особливо уважно стежити за утвореннями на шкірі.

Ознаки злоякісної родимки можуть бути непомітними на ранніх стадіях, але регулярний огляд шкіри допомагає вчасно виявити зміни. Симптоми зміни невусів, які мають насторожувати: 

  • родимка швидко росте або суттєво змінилася у розмірі;
  • утворення має несиметричний характер;
  • розмиті, зубчасті або нечіткі контури;
  • якщо у забарвленні родимки з’являються різні відтінки (чорний, коричневий, червоний або синій) – це тривожний сигнал;
  • поява лущення, тріщин, кровоточивості або виділень;
  • свербіж, печіння, біль або ущільнення в області родимки.

Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів злоякісної родимки, важливо якнайшвидше звернутися за консультацією до дерматолога.

Також лікарі розробили простий і зрозумілий спосіб перевірки стану родимок. Цей метод називається АКОРД і він допомагає за пунктами визначити наявність або відсутність ознак злоякісної родимки, описаних вище. Розшифровка абревіатури АКОРД:

  • А – асиметрія. Безпечні родимки симетричні: якщо провести через них уявну лінію, обидві половини будуть приблизно однакові. У злоякісних родимок спостерігається явна асиметрія.
  • К – край. У доброякісних утворень краї рівні, а злоякісні — розмиті, зубчасті або неправильної форми.
  • О – окрас. Родимка має бути однорідного кольору. Якщо в ній є ділянки різних відтінків (коричневого, чорного, червоного, білого), це є тривожною ознакою.
  • Р – розмір. Ризик збільшується, якщо діаметр родимки перевищує 6 мм. Однак меланоми можуть бути і меншими, тому будь-які зміни вимагають уваги.
  • Д – динаміка. Швидкі зміни кольору, форми, текстури або поява кровоточивості є приводом для візиту до лікаря.

Щоб краще запам’ятати принцип методу АКОРД, ми розробили для вас зручну і зрозумілу схему.

Метод АКОРД — відмінний інструмент для регулярного самообстеження, але варто розуміти, що він не замінює професійну діагностику.

Якщо під час самообстеження ви помітили зміни в родимці або з’явився новий невус на шкірі, який відрізняється від інших, то не варто ігнорувати проблему. Зверніться до лікаря дерматолога чи онколога, який проведе професійний огляд. Для точної діагностики використовують метод дерматоскопії. При необхідності також проводиться біопсія (дослідження шматочка тканини для визначення характеру утворення).

Види злоякісних родимок

До основних та найпоширеніших видів злоякісних родимок відносяться:

  • Меланома вважається найнебезпечнішим типом злоякісних утворень шкіри. Вона складається з меланоцитів – клітин, відповідальних пігментацію. Зовні меланома часто нагадує асиметричну родимку з нерівними краями, неоднорідним кольором та тенденцією до збільшення розміру. Зазвичай вона з’являється на відкритих ділянках тіла, які зазнають впливу ультрафіолету, але може розвиватися і в прихованих зонах.
  • Базаліома – це вид раку шкіри, що формується з базальних клітин епідермісу. Хоча він рідко поширюється організмом, захворювання здатне вражати оточуючі тканини. На ранніх стадіях базаліома виглядає як невеликий вузлик рожевого або тілесного відтінку, який може покриватися кіркою, лущитися або кровоточити.
  • Плоскоклітинна карцинома виникає з клітин верхнього шару епідермісу. Проявляється у вигляді грубих плям, що лущяться, виразок або щільних утворень з нерівними краями. Найчастіше плоскоклітинна карцинома розвивається на ділянках шкіри, які довго піддаються сонячному впливу.
  • Карцинома Меркеля – це рідкісний, але вкрай агресивний тип шкірного раку. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку. Це утворення зазвичай виглядає як швидкозростаюча, безболісна пухлина червоного, синюватого або тілесного відтінку.

Кожен із цих видів злоякісних родимок вимагає уважного ставлення та своєчасної діагностики, оскільки несе серйозні ризики для здоров’я.

Доброякісна родимка – ознаки невусів на тілі

Доброякісні родимки, або невуси, є звичайними пігментованими утвореннями на шкірі, які формуються з скупчення меланоцитів. Вони можуть бути різного розміра, форми та кольори, але мають спільні риси, які відрізняють їх від небезпечних змін. Як ми вже розписали у попередньому розділі, доброякісну родимку від злоякісної можна відрізнити за допомогою методу АКОРД. Ознаки доброякісної родимки включають симетричну форму, рівні та чіткі краї, однорідне забарвлення та стабільний розмір, який не змінюється з часом. Ці родимки не викликають неприємних відчуттів, таких як свербіж чи біль, і не схильні до кровоточивості.

Важливо пам’ятати, що доброякісні родимки рідко стають причиною для занепокоєння, якщо їхній стан залишається незмінним. Однак навіть безпечні на перший погляд невуси на тілі вимагають регулярного обстеження, особливо якщо вони розташовані в місцях, схильних об які треться одях або на які потрапляє багато сонячного світла.

Доброякісні та злоякісні родимки – фото

Зрозуміти, як саме візуально відрізняються доброякісні та злоякісні родимки вам допоможуть фото нижче.

Як часто потрібно перевіряти родимку

Регулярна перевірка родимок – це важлива частина профілактики захворювань шкіри. Фахівці Esteva Clinic вже докладно розкривали цю тему у статті “Небезпека родимок: коли варто звертатися до дерматолога”. Нижче ми повторимо головні моменти, які обов’язково має знати кожен.

Злоякісна родимка часто розвивається поступово і своєчасне виявлення змін допомагає запобігти серйозним наслідкам. Як часто потрібно перевіряти родимки, залежить від стану вашої шкіри, кількості невусів та інших факторів.

Самостійний огляд шкіри рекомендується проводити не рідше одного разу на місяць. Використовуйте для цього схему АКОРД, яку ми розписали вище. Це допоможе помітити тривожні зміни, які можуть свідчити про проблему із шкірними утвореннями. Якщо ви бачите асиметрію, розмиті краї, неоднорідний колір або швидке зростання родимки, то можливо це злоякісна родимка. Наявність таких змін вимагає негайного звернення до лікаря. Особливо це важливо, якщо є підозра на меланому (наприклад, таке захворювання вже було діагностовано у когось із кревних родичів). Варто пам’ятати, що так звана “меланома доброякісна” – це помилка, оскільки будь-яка меланома є небезпечним видом раку шкіри.

Професійний огляд у дерматолога рекомендується проходити щонайменше один раз на рік. Лікар зможе визначити стан ваших невусів і виявити види злоякісних родимок на ранній стадії. Якщо ж у вас є додаткові фактори ризику, візити до лікаря можуть бути потрібні частіше.

Частіші огляди є обов’язковими, якщо у вас є такі особливості:

  • світла шкіра, яка легко обгорає на сонці;
  • велика кількість родимок по всьому тілу (понад 50) або наявність великих невусів;
  • сімейна історія раку шкіри, особливо меланоми;
  • відбувається часий та тривалий вплив сонячних променів на відкриті ділянки шкіри;
  • родимки піддаються постійним механічним травмам (наприклад, одягом);
  • істотно ослаблений імунітет через лікування онкології або інших важких захворювань.

Пам’ятайте, що регулярно стежити за станом шкіри треба всім, але людям з групи ризику потрібно бути особливо уважними. Виявивши зміни, негайно зверніться до лікаря. Регулярні перевірки в домашніх умовах і в кабінеті дерматолога – це запорука здоров’я шкіри та запобігання серйозним захворюванням.

Під час огляду лікар проводить ретельну дерматоскопію і вирішить, чи потрібні додаткові дослідження. Про те, чи потрібна гістологія/дерматоскопія перед видаленням родимок ми вже докладно розповідали раніше.

Перевірка родимки в клініці Esteva

Клініка естетичної медицини та дерматології Esteva Clinic працює з 2015 року. Наші клієнти довіряють нам своє здоров’я і високо оцінюють якість послуг, що надаються нами. Про це свідчить висока оцінка клініки на Google відгуках – 4.8 зірок з 5 на підставі більш ніж 140 відгуків.

Для нашої клініки естетичної медицини та дерматології безпека, здоров’я та комфорт пацієнтів завжди є абсолютним пріоритетом. Ми переконані, що тільки при повній довірі та дотриманні високих стандартів можна досягти найкращих результатів, тому кожна процедура в нашій клініці проводиться з дотриманням суворих протоколів безпеки.

Esteva Clinic має ліцензію на ведення медичної практики. Про нашу репутацію та прагнення до досконалості говорять не тільки задоволені відгуки клієнтів, а й багаточисельні нагороди – Вибір країни 2022 і TOP 20 Ukrainian Business Awards 2023.

Як над видаленням новоутворень шкіри працюють фахівці Esteva Clinic ви можете дізнатися у короткому відео.

Вартість перевірки та видалення родимок у Києві

Багато клінік в Києві проводять видалення родимок. Esteva Clinic може запропонувати вам не тільки професійне видалення новоутворень із використанням найсучаснішого обладнання, а й приємні ціни на процедури.

Актуальні ціни та діючі акції на видалення родимок у клініці Esteva ви можете дізнатися нижче.

Видалення родимок та невусів

Назва процедуриЦіна, грн
Консультація дерматолога обов’язкова590
Контроль після видалення з 30 по 45 день

Безкоштовно

Родимки, травмовані новоутворення, невус, поліпи - видалення з гістологією новоутворення до 1 см

2300
2900

Родимки, травмовані новоутворення, невус, поліпи - видалення з гістологією новоутворення до 2 см або на повіці

3300
4600

Родимки, травмовані новоутворення, невус, поліпи - видалення з гістологією новоутворень до 1 см до 3 шт

5900
6900